Uppgifter om ministern

Kallio, Varma Voitto

101

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 3.4.1920 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
56. Sorsa
1.6.1974 - 9.9.1974 Undervisningsminister SDP 101
Tillsammans 101

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Westlund, Jorma 56. Sorsa 1.6.1974 - 8.9.1974

20.3.2019 7.18. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning