Uppgifter om ministern

Kalliokoski, Viljami

2382

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 15.5.1894 Halsua

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
39. Kekkonen V
20.10.1954 - 3.3.1956 Lantbruksminister Maalaisliitto 501
38. Törngren
5.5.1954 - 20.10.1954 Lantbruksminister Maalaisliitto 169
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Lantbruksminister Maalaisliitto 58
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Lantbruksminister Maalaisliitto 45
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Lantbruksminister Maalaisliitto 523
25. Rangell
4.1.1941 - 5.3.1943 Lantbruksminister Maalaisliitto 791
24. Ryti II
15.8.1940 - 4.1.1941 Lantbruksminister Maalaisliitto 143
21. Kallio IV
7.10.1936 - 12.3.1937 Biträdande jordbruksminister Maalaisliitto 157
Tillsammans 2382

20.3.2019 7.8. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning