Uppgifter om ministern

Kangas, Ilmi Orvokki

229

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 25.9.1921 Lohtaja

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet Keskusta 229
Tillsammans 229

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Kauppinen, Markku 59. Miettunen III 5.10.1976 - 15.5.1977

27.5.2019 10.26. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning