Uppgifter om ministern

Kannisto, Heikki Albert

477

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 19.1.1898 Oulu

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
37. Tuomioja
17.11.1953 - 5.5.1954 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Suomen Kansanpuolue 170
33. Kekkonen
17.3.1950 - 17.1.1951 Justitieminister Edistyspuolue 307
Tillsammans 477

26.5.2019 16.5. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning