Uppgifter om ministern

Karjalainen, Eetu

219

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 27.9.1895 Juuka

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
35. Kekkonen III
3.12.1952 - 9.7.1953 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 219
Tillsammans 219

27.11.2021 21.42. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning