Uppgifter om ministern

Karjalainen, Ahti Kalle Samuli

5772

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 10.2.1923 Hirvensalmi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Statsministerns ställföreträdare Keskusta 229
29.9.1976 - 15.5.1977 Minister i statsrådets kansli Keskusta 229
56. Sorsa
4.9.1972 - 13.6.1975 Statsministerns ställföreträdare Keskusta 1013
4.9.1972 - 13.6.1975 Minister för utrikesärendena Keskusta 1013
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 29.10.1971 Statsminister Keskusta 472
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Minister för utrikesärendena Keskusta 784
50. Paasio
27.5.1966 - 22.3.1968 Minister för utrikesärendena Keskusta 666
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Statsministerns ställföreträdare Keskusta 623
12.9.1964 - 27.5.1966 Minister för utrikesärendena Keskusta 623
47. Karjalainen
13.4.1962 - 18.12.1963 Statsminister Maalaisliitto 615
46. Miettunen
14.7.1961 - 13.4.1962 Minister för utrikesärendena Maalaisliitto 274
45. Sukselainen II
19.6.1961 - 14.7.1961 Minister för utrikesärendena Maalaisliitto 26
13.1.1959 - 19.6.1961 Minister i utrikesministeriet Maalaisliitto 889
13.1.1959 - 19.6.1961 Handels- och industriminister Maalaisliitto 889
42. von Fieandt
29.11.1957 - 31.3.1958 Minister i finansministeriet ammatti/virkamies 123
41. Sukselainen
2.7.1957 - 2.9.1957 Minister i finansministeriet Maalaisliitto 63
Tillsammans 5772

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
39. Kekkonen V
21.10.1954 - 3.3.1956 Kekkonen, Urho Kaleva
36. Kekkonen IV
10.7.1953 - 17.11.1953 Kekkonen, Urho Kaleva
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 30.11.1952 Kekkonen, Urho Kaleva
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Kekkonen, Urho Kaleva
33. Kekkonen
18.3.1950 - 17.1.1951 Kekkonen, Urho Kaleva

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Juusela, Jukka 59. Miettunen III 29.9.1976 - 15.5.1977
Juusela, Jukka 56. Sorsa 11.9.1972 - 13.6.1975
Väyrynen, Paavo Matti 53. Karjalainen II 15.7.1970 - 29.10.1971
Loikkanen, Jouko 47. Karjalainen 14.4.1962 - 18.12.1963

20.4.2019 9.31. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning