Uppgifter om ministern

Karkinen, Seija Marjatta

1109

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 16.10.1936 Sortavala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
56. Sorsa
4.9.1972 - 13.6.1975 Social- och hälsovårdsminister SDP 1013
55. Paasio II
31.5.1972 - 4.9.1972 Minister i finansministeriet SDP 97
Tillsammans 1109

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Suominen, Antti 56. Sorsa 1.9.1973 - 13.6.1975
Kaarisalo, Lauri 56. Sorsa 7.9.1972 - 31.8.1973

4.12.2021 19.18. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning