Uppgifter om ministern

Ahde, Matti Allan

1897

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 23.12.1945 Oulu

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
63. Sorsa IV
1.10.1983 - 30.4.1987 Miljöminister SDP 1308
6.5.1983 - 30.9.1983 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 148
6.5.1983 - 30.9.1983 Minister i jord och skogsbruksministeriet SDP 148
6.5.1983 - 30.9.1983 Minister i handels och industriministeriet SDP 148
6.5.1983 - 30.4.1987 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet SDP 1456
62. Sorsa III
19.2.1982 - 6.5.1983 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 442
19.2.1982 - 6.5.1983 Minister i handels och industriministeriet SDP 442
19.2.1982 - 6.5.1983 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet SDP 442
Tillsammans 1897

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Ruotsalainen, Pekka 63. Sorsa IV 1.4.1986 - 30.4.1987
Leppänen, Jorma 63. Sorsa IV 1.9.1985 - 31.3.1986
Ruotsalainen, Pekka 63. Sorsa IV 1.10.1983 - 31.8.1985
Ruotsalainen, Pekka 63. Sorsa IV 24.5.1983 - 30.9.1983
Pekkonen, Kari 62. Sorsa III 1.3.1982 - 31.3.1983

20.3.2019 7.18. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning