Uppgifter om ministern

Karpola, Reino

432

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 19.2.1930 Kitee

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Minister i statsrådets kansli Keskusta 305
56. Sorsa
7.2.1975 - 13.6.1975 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet Keskusta 127
Tillsammans 432

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Juusela, Jukka 58. Miettunen II 10.12.1975 - 29.9.1976
Kauppinen, Markku 56. Sorsa 11.2.1975 - 13.6.1975

4.12.2021 17.56. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning