Uppgifter om ministern

Karttunen, Osmo Pekka

610

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 8.11.1922 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
47. Karjalainen
13.4.1962 - 13.12.1963 Finansminister Kokoomus 610
Tillsammans 610

27.11.2021 23.24. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning