Uppgifter om ministern

Karvikko, Irma Helena

269

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 29.9.1909 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
41. Sukselainen
27.5.1957 - 2.9.1957 Socialminister Suomen Kansanpuolue 99
37. Tuomioja
17.11.1953 - 5.5.1954 Minister i socialministeriet Suomen Kansanpuolue 170
Tillsammans 269

23.3.2019 4.58. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning