Uppgifter om ministern

Kastari, Paavo Kristian

274

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 13.11.1907 Kuru

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
43. Kuuskoski
26.4.1958 - 29.8.1958 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena ammatti/virkamies 126
42. von Fieandt
28.2.1958 - 26.4.1958 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena ammatti/virkamies 58
29.11.1957 - 28.2.1958 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena ammatti/virkamies 92
Tillsammans 274

20.3.2019 7.21. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning