Uppgifter om ministern

Luja-Penttilä, Sinikka Marjatta

1001

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 9.6.1924 Antrea

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Social- och hälsovårdsminister SDP 1001
Tillsammans 1001

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Luhtanen, Leena 61. Koivisto II 1.10.1981 - 19.2.1982
Riskilä, Marja-Liisa 61. Koivisto II 15.9.1980 - 30.9.1981
Tapiola, Ulpu 61. Koivisto II 1.6.1980 - 14.9.1980
Hämäläinen, Pia Tuulikki 61. Koivisto II 1.6.1979 - 31.5.1980

27.5.2019 10.46. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning