Uppgifter om ministern

Lundson, Johannes Otto

201

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 12.10.1867 Leppävirta

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
5. Vennola
15.8.1919 - 2.3.1920 Finansminister Edistyspuolue 201
Tillsammans 201

4.12.2021 18.45. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning