Uppgifter om ministern

Luopajärvi, Mikko

264

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 15.9.1871 Jalasjärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
5. Vennola
15.8.1919 - 5.1.1920 Minister utan portfölj Maalaisliitto 144
4. Castren K.
17.4.1919 - 15.8.1919 Minister utan portfölj Maalaisliitto 121
Tillsammans 264

28.11.2021 10.13. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning