Uppgifter om ministern

Luttinen, Vilho Matti

1456

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 14.5.1936 Haapavesi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
63. Sorsa IV
1.12.1984 - 30.4.1987 Trafikminister SDP 881
1.10.1983 - 30.11.1984 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 427
6.5.1983 - 30.9.1983 Minister i inrikesministeriet SDP 148
Tillsammans 1456

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Kettunen, Pekka 63. Sorsa IV 1.3.1986 - 30.4.1987
Mäkinen, Martti Allan 63. Sorsa IV 1.1.1985 - 28.2.1986
Linnanahde, Matti 63. Sorsa IV 1.12.1984 - 31.12.1984
Pänkäläinen, Erkki 63. Sorsa IV 1.8.1984 - 30.11.1984
Jokinen, Martti 63. Sorsa IV 17.5.1983 - 8.7.1984

4.12.2021 18.17. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning