Uppgifter om ministern

Luukka, Eemil Vihtori

2362

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 1.12.1892 Muola

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
46. Miettunen
14.7.1961 - 13.4.1962 Statsministerns ställföreträdare Maalaisliitto 274
14.7.1961 - 13.4.1962 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Maalaisliitto 274
45. Sukselainen II
19.5.1961 - 3.7.1961 Statsministerns ställföreträdare Maalaisliitto 46
4.2.1960 - 14.7.1961 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Maalaisliitto 527
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 9.7.1953 Minister i lantbruksministeriet Maalaisliitto 659
33. Kekkonen
17.3.1950 - 17.1.1951 Minister i lantbruksministeriet Maalaisliitto 307
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 26.3.1946 Minister i inrikesministeriet Maalaisliitto 344
17.4.1945 - 26.3.1946 Minister i lantbruksministeriet Maalaisliitto 344
29. Paasikivi II
24.11.1944 - 17.4.1945 Minister i inrikesministeriet Maalaisliitto 145
17.11.1944 - 17.4.1945 Lantbruksminister Maalaisliitto 152
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Minister i inrikesministeriet Maalaisliitto 58
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Minister i inrikesministeriet Maalaisliitto 45
Tillsammans 2362

9.12.2021 8.27. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning