Uppgifter om ministern

Luukka, Viljo Johannes

132

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 3.2.1925 Muolaa

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
58. Miettunen II
30.11.1975 - 9.4.1976 Minister i finansministeriet ammatti/virkamies 132
Tillsammans 132

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Ropponen, Heikki Olavi 58. Miettunen II 5.12.1975 - 8.4.1976

9.12.2021 10.6. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning