Uppgifter om ministern

Ahmavaara, Kaarlo Arvi Eliel

300

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 13.8.1886 Ii

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
22. Cajander III
18.3.1937 - 11.1.1938 Justitieminister ammatti/virkamies 300
Tillsammans 300

4.12.2021 19.21. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning