Uppgifter om ministern

Lång, Karl Johan

118

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 30.5.1934 Pirttikylä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
54. Aura II
29.10.1971 - 23.2.1972 Justitieminister ammatti/virkamies 118
Tillsammans 118

9.12.2021 8.46. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning