Uppgifter om ministern

Malkamäki, Aino Elin

89

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 1.4.1895 Iitti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
41. Sukselainen
2.9.1957 - 29.11.1957 Socialminister TPSL 89
Tillsammans 89

27.11.2021 23.26. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning