Uppgifter om ministern

Malmberg, Hugo Albert

76

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 23.12.1864 Vaasa

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
20. Kivimäki
14.12.1932 - 27.2.1933 Justitieminister RKP 76
Tillsammans 76

26.5.2019 17.2. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning