Uppgifter om ministern

Malmberg, Kaarlo Lauri Torvald

305

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 8.5.1888 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
11. Ingman II
31.5.1924 - 31.3.1925 Försvarsminister ammatti/virkamies 305
Tillsammans 305

23.3.2019 4.50. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning