Uppgifter om ministern

Mantere, Oskari

2193

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 18.9.1874 Hausjärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
20. Kivimäki
14.12.1932 - 7.10.1936 Undervisningsminister Edistyspuolue 1394
16. Mantere
22.12.1928 - 16.8.1929 Statsminister Edistyspuolue 238
11. Ingman II
22.11.1924 - 31.3.1925 Biträdande undervisningsminister Edistyspuolue 130
9. Kallio
14.11.1922 - 18.1.1924 Socialminister Edistyspuolue 431
Tillsammans 2193

27.5.2019 10.6. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning