Uppgifter om ministern

Martikainen, Veikko Olavi

742

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 25.7.1941 Lapinlahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet Keskusta 742
Tillsammans 742

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Pennanen, Jouko 60. Sorsa II 1.4.1979 - 26.5.1979
Kauppinen, Markku 60. Sorsa II 16.5.1977 - 31.3.1979

27.11.2021 21.53. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning