Uppgifter om ministern

Martola, Ilmari Armas-Eino

58

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 12.5.1896 Raahe

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Minister i utrikesministeriet ammatti/virkamies 58
Tillsammans 58

9.12.2021 9.5. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning