Uppgifter om ministern

Mattila, Olavi Johannes

1077

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 24.10.1918 Hyvinkää

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Statsministerns ställföreträdare ammatti/virkamies 171
13.6.1975 - 30.11.1975 Minister för utrikesärendena ammatti/virkamies 171
54. Aura II
29.10.1971 - 23.2.1972 Minister för utrikesärendena ammatti/virkamies 118
53. Karjalainen II
16.9.1970 - 29.10.1971 Minister i statsrådets kansli ammatti/virkamies 409
16.9.1970 - 29.10.1971 Minister i utrikesministeriet ammatti/virkamies 409
16.9.1970 - 29.10.1971 Minister i handels och industriministeriet ammatti/virkamies 409
52. Aura
14.5.1970 - 15.7.1970 Handels- och industriminister ammatti/virkamies 63
48. Lehto
18.12.1963 - 12.9.1964 Minister i utrikesministeriet ammatti/virkamies 270
18.12.1963 - 12.9.1964 Handels- och industriminister ammatti/virkamies 270
47. Karjalainen
1.11.1963 - 18.12.1963 Minister i statsrådets kansli ammatti/virkamies 48
1.11.1963 - 18.12.1963 Minister i utrikesministeriet ammatti/virkamies 48
Tillsammans 1077

28.11.2021 10.6. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning