Uppgifter om ministern

Mattsson, Kaarle Sigurd

1007

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 19.6.1892 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
19. Sunila II
21.3.1931 - 14.12.1932 Lantbruksminister Maalaisliitto 635
15. Sunila
17.12.1927 - 22.12.1928 Lantbruksminister Maalaisliitto 372
Tillsammans 1007

4.12.2021 18.7. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning