Uppgifter om ministern

Meinander, Tor Nils Hilding

476

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 4.8.1910 Tammisaari

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
41. Sukselainen
27.5.1957 - 2.7.1957 Statsministerns ställföreträdare RKP 37
27.5.1957 - 2.7.1957 Finansminister RKP 37
36. Kekkonen IV
9.7.1953 - 17.11.1953 Minister i finansministeriet RKP 132
33. Kekkonen
17.3.1950 - 17.1.1951 Minister i finansministeriet RKP 307
Tillsammans 476

24.3.2019 11.43. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning