Uppgifter om ministern

Melin, Ingvar Selimson

305

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 29.6.1932 Pedersören kunta

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Försvarsminister RKP 305
Tillsammans 305

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Nordman, Håkan 58. Miettunen II 1.1.1976 - 29.9.1976
Lindström, Guy 58. Miettunen II 8.12.1975 - 31.12.1975

4.12.2021 19.30. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning