Uppgifter om ministern

Merikoski, Veli Kaarlo

615

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 2.1.1905 Pyhtää

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
47. Karjalainen
13.4.1962 - 18.12.1963 Minister för utrikesärendena Suomen Kansanpuolue 615
Tillsammans 615

20.3.2019 7.27. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning