Uppgifter om ministern

Miikki, Matti Nikolai

659

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 30.12.1889 Ruokolahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 9.7.1953 Minister i finansministeriet Maalaisliitto 659
Tillsammans 659

28.11.2021 10.21. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning