Uppgifter om ministern

Itälä, Ville Heimo Antero

959

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 10.5.1959 Luumäki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
67. Lipponen II
31.8.2001 - 17.4.2003 Statsministerns ställföreträdare Kokoomus 595
1.9.2000 - 17.4.2003 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Kokoomus 959
Tillsammans 959

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Orpo, Antti Petteri 67. Lipponen II 1.1.2002 - 17.4.2003
Mickelsson, Max 67. Lipponen II 16.7.2001 - 17.4.2003
Salmi, Ilkka 67. Lipponen II 1.5.2001 - 1.1.2002
Komsi, Pauli 67. Lipponen II 1.1.2001 - 30.4.2001
Jaskari, Harri 67. Lipponen II 1.9.2000 - 31.12.2000

4.12.2021 18.24. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning