Uppgifter om ministern

Fredriksson, Ahti Vilhelm

195

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 9.5.1923 Dragsfjärd

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet SDP 195
Tillsammans 195

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Vimpari, Matti 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972

9.12.2021 8.30. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning