Uppgifter om ministern

Tiainen, Johannes

1338

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 9.2.1914 Sortavala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
40. Fagerholm II
5.3.1956 - 27.5.1957 Minister i socialministeriet SDP 449
3.3.1956 - 27.5.1957 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 451
39. Kekkonen V
22.10.1954 - 3.3.1956 Minister i socialministeriet SDP 499
20.10.1954 - 3.3.1956 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 501
38. Törngren
5.5.1954 - 20.10.1954 Minister i lantbruksministeriet SDP 169
35. Kekkonen III
3.12.1952 - 9.7.1953 Minister i lantbruksministeriet SDP 219
Tillsammans 1338

4.12.2021 18.37. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning