Uppgifter om ministern

Murtomaa, Lauri Nikolai

659

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 13.8.1899 Oripää

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 9.7.1953 Minister i socialministeriet Maalaisliitto 659
Tillsammans 659

4.12.2021 19.3. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning