Uppgifter om ministern

Nevalainen, Valde Nestori

1207

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 8.4.1919 Pielisjärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
56. Sorsa
4.9.1972 - 13.6.1975 Arbetskraftsminister SDP 1013
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Trafikminister SDP 195
Tillsammans 1207

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Piipari, Matti 56. Sorsa 16.9.1974 - 13.6.1975
Halminen, Seppo 56. Sorsa 16.4.1973 - 19.9.1974
Rahkonen, Jarkko 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972

4.12.2021 18.27. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning