Uppgifter om ministern

Niemi, Juho Eino Kullervo

365

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 21.7.1911 Kokkola

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
46. Miettunen
14.7.1961 - 13.4.1962 Minister i finansministeriet Maalaisliitto 274
45. Sukselainen II
14.4.1961 - 14.7.1961 Minister i finansministeriet Maalaisliitto 92
Tillsammans 365

27.11.2021 21.57. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning