Uppgifter om ministern

Nikula, Paavo Antti Juhani

451

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 15.8.1942 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
60. Sorsa II
2.3.1978 - 26.5.1979 Justitieminister Liberaalinen kansanpuolue 451
Tillsammans 451

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Saarinen, Matti 60. Sorsa II 1.9.1978 - 26.5.1979
Lallukka, Kyösti 60. Sorsa II 3.3.1978 - 31.8.1978

4.12.2021 19.32. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning