Uppgifter om ministern

Niskala, Martti Alfred

333

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 27.1.1911 Haukipudas

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
52. Aura
14.5.1970 - 15.7.1970 Trafikminister ammatti/virkamies 63
48. Lehto
18.12.1963 - 12.9.1964 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena ammatti/virkamies 270
Tillsammans 333

24.3.2019 11.23. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning