Uppgifter om ministern

Niskanen, Esko Antti

1013

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 14.9.1928 Nivala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
56. Sorsa
4.9.1972 - 13.6.1975 Minister i finansministeriet SDP 1013
Tillsammans 1013

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Rahkonen, Jarkko 56. Sorsa 7.9.1972 - 13.6.1975

28.11.2021 10.56. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning