Uppgifter om ministern

Tiekso, Anna-Liisa

1039

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 14.3.1929 Kemin mlk.

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 26.3.1971 Social- och hälsovårdsminister SKDL 255
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Socialminister SKDL 784
Tillsammans 1039

25.5.2019 20.25. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning