Uppgifter om ministern

Nordström, Torsten Edvin

37

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 20.5.1897 Vaasa

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
41. Sukselainen
27.5.1957 - 2.7.1957 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena RKP 37
Tillsammans 37

24.3.2019 11.25. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning