Uppgifter om ministern

Numminen, Jaakko Mauri

63

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 22.10.1928 Vaasa

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
52. Aura
14.5.1970 - 15.7.1970 Undervisningsminister ammatti/virkamies 63
Tillsammans 63

9.12.2021 9.38. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning