Uppgifter om ministern

Nuorvala, Aarne Johannes

174

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.4.1912 Viipuri

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
48. Lehto
18.12.1963 - 8.6.1964 Statsministerns ställföreträdare ammatti/virkamies 174
18.12.1963 - 8.6.1964 Minister i statsrådets kansli ammatti/virkamies 174
Tillsammans 174

9.12.2021 9.23. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning