Uppgifter om ministern

Nurmela, Ilmo Olavi

126

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 21.2.1903 Virolahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
43. Kuuskoski
26.4.1958 - 29.8.1958 Finansminister ammatti/virkamies 126
Tillsammans 126

4.12.2021 18.42. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning