Uppgifter om ministern

Oittinen, Reino Henrik

2341

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 26.7.1912 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
50. Paasio
27.5.1966 - 22.3.1968 Statsministerns ställföreträdare SDP 666
27.5.1966 - 22.3.1968 Undervisningsminister SDP 666
48. Lehto
12.6.1964 - 12.9.1964 Statsministerns ställföreträdare ammatti/virkamies 93
18.12.1963 - 12.9.1964 Undervisningsminister ammatti/virkamies 270
42. von Fieandt
29.11.1957 - 26.4.1958 Statsministerns ställföreträdare ammatti/virkamies 149
29.11.1957 - 26.4.1958 Undervisningsminister ammatti/virkamies 149
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 9.7.1953 Undervisningsminister SDP 659
32. Fagerholm
29.7.1948 - 17.3.1950 Undervisningsminister SDP 597
Tillsammans 2341

9.12.2021 8.25. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning