Uppgifter om ministern

Ojala, Olof Edvinson

270

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 5.10.1919 Lohja

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
48. Lehto
18.12.1963 - 12.9.1964 Socialminister ammatti/virkamies 270
Tillsammans 270

4.12.2021 19.35. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning