Uppgifter om ministern

Oksala, Arvi Adiel

1550

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 2.1.1891 Jyväskylä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
21. Kallio IV
7.10.1936 - 12.3.1937 Försvarsminister ammatti/virkamies 157
20. Kivimäki
14.12.1932 - 7.10.1936 Försvarsminister ammatti/virkamies 1394
Tillsammans 1550

27.5.2019 11.22. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning