Uppgifter om ministern

Tiilikainen, Paavo Herman

305

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 12.7.1923 Ruokolahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 305
Tillsammans 305

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Ekström, Urpo 58. Miettunen II 1.12.1975 - 29.9.1976

4.12.2021 19.6. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning